Lipoliza to inaczej proces rozpadu komórek tłuszczowych. Zanim tłuszcz zostanie zmieniony na energię, komórki muszą zostać rozłożone. I w tym właśnie pomaga piperyna. Podobne działanie, choć nieco słabsze, wykazują też inne roślinne alkaloidy.

Zwiększone zużycie glukozy

Glukoza jest cukrem prostym, który może zostać przetworzony bądź to na energię, bądź na tkankę tłuszczową. Przy współczesnej diecie i ogromnej podaży cukrów nasze organizmy zazwyczaj mają dostęp do glukozy non stop. Jej bieżące spalanie wydaje się bardzo ważne. I piperyna to ułatwia – sprawia, że mięśnie szkieletowe spalają więcej glukozy, i to nawet w stanie spoczynku. Na problemy z miażdżycą.

Lepszy balans hormonalny

ravestin - brak problmeu z miażdzycą

Chodzi o hormony, które pośrednio i bezpośrednio łączone są z nadwagą i otyłością. Ich nadmiary lub niedobory mogą zaburzać łaknienie i metabolizm. Wyrównanie balansu pomiędzy tymi hormonami oraz generalnie ustabilizowanie ich na możliwie najlepszym (optymalnym) poziomie, może być kluczowe dla osób odchudzających się. W badaniach wykazano, że piperyna wpływa na te hormony, a konkretnie na poziom insuliny, leptyny i adiponektyny.

3 inne właściwości piperyny

Poza właściwościami odchudzającymi warto mieć na uwadze również to, że piperyna:
przyspiesza regenerację mięśni po każdym rodzaju wysiłku,
może korzystnie wpływać na nastrój, bo w pewnym stopniu determinuje procesy przekazywania informacji przez serotoninę i dopaminę,
hamuje mutacje komórek dlatego może mieć działanie przeciwnowotworowe.

Do tego dochodzi dowiedziona właściwość zwiększania przyswajalności innych składników.

Piperyna może więc być przydatna w suplementacji. Jednak to, czy przyniesie korzyści akurat tobie zależy od stanu twojego organizmu i jego potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *