Depresja jest nie bez przyczyny określana jako choroba cywilizacyjna naszych czasów. Nie bez powodu uważa się ją za bardzo groźne zjawisko społeczne. Leczenie depresji jest niezwykle trudnym zadaniem, którego podejmują się lekarze psycholodzy. Coraz więcej osób na nią zapada, ale nikt nie wie czym to jest spowodowane. Depresja może pojawić się znikąd, bo jest chorobą dziedziczną. Najprawdopodobniej jednak wcześniej wyśle odpowiednie sygnały, które należy prawidłowo odczytać. Powodami depresji jako choroby cywilizacyjnej są życiowe niepowodzenia, brak pieniędzy czy utrata pracy. Depresja może zostać również wywołana przez silne i traumatyczne wydarzenie w życiu.

Pogoń za pieniądzem jednym z powodów depresji

na walkę z depresją

Nie da się ukryć, że powszechna pogoń za pieniądzem jest jedną z przyczyn depresji. I nie chodzi o tych, którzy za nim gonią z powodzeniem. Chodzi o tych, którzy nie potrafią poradzić sobie w dzisiejszym świecie rządzonym przez pieniądze. Depresja występuje bardzo często u osób ubogich finansowo. Niestety, ale bardzo często idzie w parze z nadużywaniem alkoholu, co jest po prostu mieszanką wybuchową. Nie ma nic gorszego jak leczenie się z depresji alkoholem. W każdym razie, jeśli nam się w życiu nie udaje to powoli tracimy jego sens. Zaczynamy po prostu przeżywać każdy dzień tak jakby go w ogóle nie było. Pamiętajmy, że wcześnie wykryta depresja będzie łatwiejsza do pokonania. To jest dokładnie tak jak z poważnymi chorobami. Im wcześniej wykryte tym łatwiej uleczalne.

Czy mam depresję czy to tylko zły nastrój?

Trzeba nauczyć się odróżniać te dwie kwestie. Depresja to nie tylko zły nastrój, ale właśnie zły nastrój nazywamy przekornie depresją. Jeśli mamy zły nastrój, który utrzymuje się tygodniami to może to być oznaka, że za chwilę pojawi się depresja. Jeśli jednak trwa on kilka dni i nie gubimy przy tym sensu życia i codziennych zajęć to nie jest depresja. W depresji nie chce nam się niczego, ale nie chce nam się również żyć. Nie chce się wstać z łóżka ani pójść do pracy. Odczuwa się totalną pustkę, której nie da się niczym zastąpić. Do tego dochodzi jeszcze poczucie lęku, które ciężko jest uspokoić. Jeśli objawy mogą wskazywać na depresję to najlepiej od razu wybrać się do psychologa. Depresja jest do wyleczenia tylko trzeba dać sobie szansę i ją odpowiednio zdiagnozować. Potrzebny jest naprawdę dobry psycholog lub psychoterapeuta.

Zobacz jak skutecznie walczyć z depresją: Depresin

Przy depresji ważne jest wsparcie bliskich

Wszyscy lekarze zajmujący się problematyką depresji wskazują na istotę pomocy ze strony bliskich. Kiedy u jakiegoś członka rodziny pojawia się depresja to trzeba takiej osobie natychmiast pomóc. Pomóc trafić do odpowiedniego specjalisty, ale również pomóc odnaleźć sens życia. Bo pamiętajmy, że depresja całkowicie pozbawia sensu robienia czegokolwiek. Załamanie psychiczne i brak wiary w siebie to też problemy, w których pomóc mogą najbliżsi. Depresja dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Jako że są to zaburzenia psychiczne to muszą być leczone przez właściwego dla takich problemów lekarza. Leczenie to jednak jedno a wsparcie bliskich osób to drugie. I to drugie jest chyba nawet ważniejsze od tego pierwszego. Bo depresja jest do pokonania, ale tylko wspólnymi siłami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *