Olejki eteryczne
Olejki eteryczne

Olejki eteryczne, nazywane także hormonami roślinnymi, są sercem czy też siłą witalną rośliny. W roślinie znajduje się ich bardzo niewiele, czasami mniej niż 0,01 % (na 1 litr rumiankowego olejku eterycznego potrzebujemy 150-200 kilogramów kwiatów rumianku), lecz – analogicznie jak w przypadku człowieka – życie bez nich nie istnieje.

Mimo, że określa je się mianem olejków, są one lekkie i nie są tłuste. Każdy olejek ma swój unikalny aromat i właściwości lecznicze. Olejki eteryczne zawierają różnorodne biochemiczne substancje, takie jak duże stężenie witamin, naturalnych antybiotyków i antyseptyków. To od nich zależą podstawowe i charakterystyczne cechy indywidualnego olejku eterycznego. Olejki eteryczne wywołują też delikatną hyperemię. Musimy być świadomi tych wszystkich właściwości, zanim zaczniemy stosować olejki eteryczne w praktyce.

UZYSKIWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Olejki eteryczne są uzyskiwane z kwiatów, nasion, owoców, liści, łodyg lub korzeni aromatycznych roślin. Ze względu na to są często klasyfikowane jako kwiatowy olejek eteryczny, ziołowy olejek eteryczny, owocowy olejek eteryczny itp. Najwyższej jakości olejki eteryczne uzyskujemy w wyniku destylacji parą wodną lub wskutek tłoczenia na zimno. Znaczny wpływ na jakość olejków eterycznych ma środowisko, w którym rośliny wzrastają, wysokość nad poziomem morza oraz warunki klimatyczne. Istotny jest także czas zbioru roślin i przygotowanie do destylacji. Czyste olejki eteryczne mają długi termin przydatności, od dwóch do pięciu lat lub nawet dłużej. Trzeba jednak pamiętać, żeby przechowywać je w szczelnych, ciemnych pojemnikach, gdyż są lotne i wrażliwe na promienie ultrafioletowe.

STOSOWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Wielką zaletą olejków jest ogromna różnorodność ich stosowania w celach zdrowotnych i pielęgnacyjnych: inhalacje, kąpiele aromatyczne, sauna, masaż, kompresy ciepłe i zimne. Należy pamiętać, że niezależnie od sposobu, na który się zdecydujemy, w każdym przypadku zapach ma fundamentalne znaczenie w stymulacji zakończeń nerwowych, które przesyłają bodźce do wszystkich układów ciała. Jeżeli stosuje się je do masażu, prawidłowy wybór olejków będzie sprzyjał drenażowi limfatycznemu i innym ważnym procesom eliminacyjnym.

Naturalne olejki eteryczne to substancje organiczne, które współdziałają z naturalną energią ciała. Z tego powodu niezbędne jest dopasowanie olejku eterycznego do klienta, aby przyjemność płynąca z wdychania woni olejku wspomagała jego dobroczynne działanie na cały organizm i kondycję psychofizyczną. Stosując syntetyczne olejki możemy oszukać nos, ale nie oszukamy mózgu. Z tego względu jedynym właściwym wyborem są olejki naturalne. Dowodzą tego badania, podczas których osoby badane były podłączone do aparatury odczytującej fale mózgowe. Percepcja odmiennych zapachów skutkowała kompletnie różnymi wykresami EEG.

BEZPIECZEŃSTWO I ROZWAGA W STOSOWANIU OLEJKÓW ETERYCZNYCH W SALONACH KOSMETYCZNYCH

Aromaterapia w salonach kosmetycznych z reguły ogranicza się do masażu z olejkami eterycznymi. Ze względu na to, że są one wyjątkowo skoncentrowane, używamy ich w niewielkich dawkach, w bardzo rozcieńczonej formie. Nigdy nie nanosimy ich na skórę w czystej postaci. Należy zawsze zmieszać je z olejem bazowym, na przykład z żelową maską BAZA S lub BAZA M, które nie rozpuszczają olejków eterycznych, lecz ułatwiają ich mieszanie i równomierne nakładanie. W ten sposób olejki eteryczne wchodzą w kontakt z lipidami znajdującymi się w skórze, dynamicznie penetrując i stymulując zakończenia nerwowe. Bardzo polecanymi olejami bazowymi są: olejek jojoba, olejek z kiełków pszenicy, olejek, a także olejek multiwitaminowy i olejek migdałowy.

Źródło: bioxyn producent, sliminazer skład, lutenea gdzie kupić, uronal skład

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *