Temat zaburzeń odżywiania zwykle kojarzy nam się z dwiema jednostkami chorobowymi: anoreksją i bulimią. Zagadnienie często pojawia się w mediach, prasie, na portalach internetowych. Nic dziwnego, gdyż obserwujemy wzrost zapadalności na te choroby. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją także inne zaburzenia związane z jedzeniem. Są to: natrętne objadanie się, otyłość prosta oraz pragnienie psychogenne.

odchudzanie działa

Trudno określić jak wiele jest osób dotkniętych problemem anoreksji czy bulimii. Schorzenia te zwykle są konsekwentnie ukrywane przez osoby nimi dotknięte. Nierzadko rodzina dowiaduje się bardzo późno o istnieniu choroby. Nic dziwnego, gdyż chorzy zwykle przez długi czas utrzymują dobre samopoczucie, a ich kondycja fizyczna i umysłowa wydaję się być prawidłowa. Jest to stan szczególnie niebezpieczny, gdyż może doprowadzić nawet do nagłego zgonu.

Anoreksja to nie jest zwykłe odchudzanie się. Choroba ta jest uwarunkowana przez wiele czynników. Wielu ludzi patrzy na nią jak na kaprys młodej osoby, która chce uzyskać wymarzoną sylwetkę. Jednak nie jest to takie proste. Niejedzenie to tylko wierzchołek góry lodowej i często powiązane jest z innymi problemami natury psychicznej. Dlatego też w leczeniu stosuje się m. in. terapię behawioralno- poznawczą oraz leki przeciwdepresyjne.

Z bulimią jest podobnie. Choroba ta zwykle kojarzy się nam z naprzemiennymi napadami obżarstwa i prowokowania wymiotów. Warto dodać, że osoby dotknięte tym schorzeniem mogą próbować tracić wagę na różne sposoby, np. poprzez stosowanie leków moczopędnych, przeczyszczających, a także nadmierne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Jednak, tak jak w przypadku anoreksji, są to tylko objawy. Choroba tak naprawdę jest zlokalizowana w umyśle.

Leczenie zaburzeń odżywiania z pewnością do łatwych nie należy. Osoba dotknięta chorobą zwykle zaprzecza jej istnieniu. Proces leczenia wiąże się z dużym ryzykiem niepowodzenia. W trakcie terapii bardzo ważne jest wzbudzenie motywacji pacjenta. Proces leczenia zwykle opiera się na farmakoterapii oraz psychoterapii. Istotne jest także wyrównanie skutków głodzenia się i przywrócenie równowagi w wyniszczonym organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *